XIX. ročník turnaje Tolerance v malé kopané

    3. června 2017 se uskutečnil na fotbalovém stadionu Juliska v Praze 6 již 19. ročník tradičního otevřeného jednodenního turnaje tolerance v malé kopané o pohár místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky. Turnaj byl rozlosován 26. května 2017 opět v budově Senátu Poslanecké sněmovny ČR.

    Organizací byla opět pověřena Unie armádních sportovních klubů ČR. O turnaj je mezi národnostními menšinami žijícími v České republice a zainteresovanými organizacemi velký zájem, o čemž svědčí trvale vysoké počty zúčastněných družstev a hráčů. Bez ohledu na jinou barvu pleti, náboženské vyznání se příslušníci národnostních menšin setkávají při nejoblíbenější sportovní hře. Touto hrou je fotbal, nejpopulárnější sportovní hra přispívající   k  rozvoji jejich osobnosti, řídící se ve všech zemích světa podle stejných pravidel.

    K bojům o celkové vítězství nastoupilo 25 družstev národnostních menšin a zainteresovaných organizací. Po celodenních bojích ve čtyřech skupinách za velkého vedra muselo 8 družstev v odpoledních hodinách absolvovat souboje o nejlepší družstvo. Vítězný pohár, který předával 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ing. Ivo Bárek zvedlo nad hlavu družstvo Ukrajinců, které ve finále porazilo fotbalisty Bulharů 3:2. Třetí místo si zajistili Vietnamci vítězstvím nad družstvem Neratovic také 3:2. Celkem bylo v průběhu turnaje sehráno 78 utkání a vstřeleno 280 branek.

    Nejlepším střelcem se stal František Hák z družstva Vietnamců se 14 brankami, nejlepším brankářem byl vyhlášen Daniel Le také z družstva Vietnamců. Pohár Fair Play pro nejslušnější družstvo připadl družstvu Ukrajinců za semifinálový souboj s družstvem Neratovic.

    Turnaje se zúčastnilo v 25 družstvech 338 hráčů a nezbytného doprovodu, 13 hostů z toho 4 velvyslanci zúčastněných zemí a 38 pracovníků organizačního výboru, vojenské policie a městské policie.

    Turnaj má mezi zúčastněnými družstvy stále velkou odezvu, zájem družstev o start je každým rokem velký a to i z důvodu, že v Evropě neexistuje svým rozsahem obdobný turnaj. Velký podíl na úspěšnosti turnaje mají také sponzoři bez jejichž podpory by nebylo možno tak velkou akci uskutečnit.

    Armádní sportovní centrum DUKLA, Unie armádních sportovních klubů ČR a Fotbalový klub Dukla Praha považují za čest, že toto sportovní setkání mohou organizovat.

Cyril Schejbal

FOTOGALERIE